Headlines
A+ A A-

Πολλές επιτυχίες για τους αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» στα Εθνικά Πρωταθλήματα.

Το 4ο Εθνικό Πρωτάθλημα τένις ολοκληρώθηκε στο τέλος του προηγούμενου μήνα σε Αθήνα, Λαμία και Λιτώχωρο με απολογισμό 2 δεύτερες θέσεις και 4 τρίτες θέσεις.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. εκπροσωπήθηκε από 11 αθλητές και αθλήτριες.

Στη Λαμία πήραν μέρος οι Δελάκης, Κωστάκη, Μανδαλενάκης και Μπόγρης.

Ο Βαγγέλης Μπόγρης στον κέρδισε τον πολύ καλό Καλλίστρο (ΟΑ Αιγιαλίας) 76(3) 46 62. Στην οκτάδα τα κατάφερε πολύ καλά εναντίον του Χατζηγεωργίου (ΟΑ Φοίβος Λάρισας) 64 63. Στα ημιτελικά έχασε από τον Ταμιωλάκη 62 60. Στα διπλά με τον Δελάκη, κέρδισαν τους Κουτσοχιώνη/Δεδούση 61 6, όμως το ζευγάρι Ταμιωλάκης/ Ζερβός , πιο έμπειροι κέρδισαν με 64 46 10-1, αφήνοντας τα αγόρια στην τρίτη θέση.

Η Ελένη Κωστάκη Νο2 του ταμπλό, κέρδισε την Μουρούτσου (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 61 62. Στην συνέχεια κέρδισε την πολύ ανεβασμένη Κώτσιου (ΑΟΑ Φιλοθέης) με 63 76(1). Στα ημιτελικά κέρδισε στο τρίτο σετ τη Μαστροδήμα (ΑΣ Κολεγιο Ντερή) 62 67(10) 62, μετά από ένα τρίωρο αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ, παίρνοντας και την πρόκριση στον τελικό. Εκεί δίχως δυνάμεις αντιμετώπισε τη φρέσκια Ρεντούμη (ΣΑ Ραφηνας) από την οποία έχασε 60 60.

Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης στα αγόρια 14 ετών κατέκτησε τη δεύτερη θέση. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Νικολάου (ΑΟΑ Πατρών) 63 76(4). Στην 16 αντιμετώπισε τον Ζαλόκωστα (ΑΣ Ακρόπολις) τον οποίο καθάρισε εύκολα 61 63. Η δυσκολία ήρθε στην οκτάδα από τον Μίζιο (ΟΑ Νίκαια Λάρισας) Νο2 του ταμπλό που τελικά κέρδισε στο τρίτο σετ 75 46 64. Στα ημιτελικά δεν είχε καθόλου εύκολο αντίπαλο, ο δυνατός Πιλιτσίδης (ΟΑ 3 ΒΗΤΑ) Νο3 στο ταμπλό πήρε το πρώτο σετ 76(1), όμως ο Αναστάσης τον κοπάνισε στα δυο επόμενα σετ 62 63 και πήρε το εισιτήριο του τελικού. Στον τελικό ηττήθηκε από τον Γραμματικούδη (ΟΑ Φοίβος Λάρισας) 62 46 64 από την κούραση των πολλών τρίτων σετ και των καιρικών συνθηκών. Στα διπλά με τον Κοκκινάκη φτάσανε στα ημιτελικά και έχασαν από τους Γραμματικούδη/ Ευαγγέλου 63 76(4). Νωρίτερα είχαν κερδίσει δυο αγώνες. Τους Βουργίδη/ Κριθάρη με 63 60 και τους Μανόπουλο/Μαυρομάτη 62 75.

Ο Δημήτρης Δελάκης, σε πολύ κακές συνθήκε λόγω δυνατού αέρα έχασε δύσκολα στο τρίτο από τον Χούσο (Χρυσός ΟΑ) 64 26 60.

Στο Λιτόχωρο πήραν μέρος οι Καρακώστας, Τσατσάκης Έκτορας και Πάρης.

Ο Καρακώστας Σπύρος στην κατηγορία 12 ετών στα μονά, κατάφερε να μπει στους 8 καλύτερους αφού προηγουμένως είχε αποκλείσει στον πρώτο γύρο τον Γιαγούρη (Ακαδημία Πεύκων) με 60 61, έπειτα τον Αλαμανιώτη (Ακαδημία Πεύκων) 61 63. Στην οκτάδα έχασε από τον Παπαγεωργίου (Λε Ρακετ) μετά από δυο πολύ μαχητικά σετ 75 76(6). Στα διπλά ο Καρακώστας με συμπαίκτη τον Σταυρίδη  κατέκτησαν την τρίτη θέση αφού στον ημιτελικό έχασαν από τους Χατζηαβρααμ/ Καλαϊτζή 61 61.

Ο μικρός Τσατσάκης Έκτορας μόλις 11 ετών κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό με μια νίκη στα προκριματικά επί του Μπάτσιου (Γιαννιτσά) 61 60 και να σημειώσει και εκεί μια εύκολη νίκη επί του Αντωνιάδη (Καστοριά) 60 61, ενώ στον επόμενο γύρο έχασε από τον Γαβριήλ (ΦΘιωτικός) 61 61, ο οποίος προηγουμένως είχε αποκλείσει τον -αδερφό του Τσατσάκη Πάρη. Στα διπλά τα αδέρφια Τσατσάκη έχασαν στον πρώτο γύρο από τους Μερτζανόπουλο/Οσιπίδη 64 63.

Στην Αθήνα πήραν μέρος οι Ζερβάκης, Ζαχαράκη, Λαγουδάκη και Νικολιδάκης.

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, επέλεξε να αγωνιστεί σε ένα απαιτητικό τουρνουά στην Αθήνα. Στον πρώτο γύρο κληρώθηκε με την Κεφάλα (ΑΚΑ Μαραθώνα) από την οποία έχασε δύσκολα με 26 64 62.

Η Γωγώ Λαγουδάκη αφού προηγουμένως είχε περάσει από τα προκριματικά σημειώνονταν δύο νίκες , στον πρώτο γύρο κληρώθηκε με το Νο1 του ταμπλό Τσιρώνη (ΟΑ 3Βητα) και έχασε 60 62.

Ο Γιάννης Νικολιδάκης στον πρώτο γύρο έχασε από τον Μακρή Νικό (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) με 62 60. Στα διπλά με τον συμπαίκτη του Κακουρίδη κέρδισαν έναν αγώνα εναντίον των Δημητρίου/ Θεοχάρη 61 26  10-7, όμως στην οκτάδα δεν τα κατάφεραν χάνοντας από τους Σακκά/ Μακρή 61 63.

Ο Αντώνης Ζερβάκης ηττήθηκε στο προκριματικά των αγοριών 12 ετών από τον Καντζάρη (Αγ. Ανάργυρους) 62 63.

Στην Πάτρα, την Κέρκυρα και στην Νέα Πέραμο διεξήχθη το 4ο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις Ε2 , στο οποίο συμμετείχαν 6 αθλητές του Ομίλου μας με τελικό απολογισμό, 1 πρώτη θέση, 3 δευτέρες θέσεις και 3 τρίτες θέσεις.

Στην Πάτρα πήραν μέρος οι: Δελάκης, Κωστάκη, Μπόγρης και Νικολιδάκης.

Ο Βαγγέλης Μπόγρης, στον δεύτερο γύρο κέρδισε εύκολα τον Λαγούδη (ΣΑ Ραφήνας) 61 60. Στην οκτάδα μετά από ένα δύσκολο αγώνα με τον Βασιλάκη (ΑΟΑ Πατρών) κατάφερε να επιβληθεί με 76(5) 64 και να περάσει στα ημιτελικά. Σε ένα τρίωρο αγώνα με τον Διαμαντόπουλο (ΟΑ Αιγιαλείας) δεν τα κατάφερε και λύγησε στο τρίτο σετ, χάνοντας 67 (4) 62 64, κατακτώντας την τρίτη θέση στα μονά. Ο Μπόγρης με συμπαίκτη τον Διαμαντόπουλο, κατέκτησαν την δεύτερη θέση στα διπλά των αγοριών 16 ετών. Στον δεύτερο γύρο κέρδισαν τους Καμπανό/ Λαγούδη 62 62. Στα ημιτελικά κέρδισαν τους Παπασπυρόπουλο/Καραγιάννη 75 63 και έφτασαν στον τελικό, όπου αντιμετώπισαν το δίδυμο Ταμιωλάκης/Ζερβός από τους οποίους έχασαν 76(4) 63.

Η Ελένη Κωστάκη στην δεκαεξάδα κέρδισε την Βαγγελάτου (Κεφαλληνιακός) 62 62. Στην οκτάδα αντιμετώπισε την πολύ καλή Ζέρβα (ΑΚΑ Μαραθώνα) την οποία κέρδισε 64 63.  Στα ημιτελικά επικράτησε άνετα της Παρετζόγλου (ΟΑ Πετρούπολής) κερδίζοντας με 62 61. Στον τελικό με την πολύ δυνατή Ρεντούμη και ύστερα από έναν αμφίρροπο αγώνα έχασε 63 63 και κατέκτησε την δεύτερη θέση στα μονά. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Κώτσιου πήραν την ρεβάνς κερδίζοντας στον τελικό τις Ζέρβα και Ρεντούμη 64 64 και κατακτώντας την πρωτιά.

Ο Δελάκης Δημήτρης στον πρώτο του αγώνα κέρδισε άνετα τον Μπένο (Μέγας Αλέξανδρος) 62 60, όμως στον επόμενο γύρο με το Νο2 του ταμπλό Διαμαντόπουλο και μετά από ένα αγώνα που κράτησε δυο μισή ώρες, έχασε 63 62.  Στα διπλά με συμπαίκτη τον Παπαπαναγιώτου μπήκαν στην οκτάδα κερδίζοντας 60 61 τους Δημητριάδη/ Κουρσάρη.  Ενώ στον επόμενο γύρο έχασαν από τους Παπασπυρόπουλο/Καραγιάννη 76(3) 63.

Ο Γιάννης Νικολιδάκης σημείωσε μια νίκη επί του Βιολάτου (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 60 63, όμως στη συνέχεια έχασε από το Νο 2 του ταμπλό Καταπόδη (ΑΟΑ Πατρών)  64 64. Ο ίδιος αθλητής με συμπαίκτη τον Κακουρίδη κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στα διπλά σημειώνοντας τρεις νίκες και στον τελικό εναντίον των Μαυρομάτη/ Κοντοπόδη το πάλεψαν αρκετά όμως εντέλει έχασαν 75 64.

Η Κατερίνα Ζαφειροπούλου στη Νέα Πέραμο πήρε την τρίτη θέση στα μονά μετά από δυο νίκες επί των Σμιρίδου (ΟΑ Σερρών) 60 60 και Ρουσσοπούλου (ΟΑ Γλυφάδας) 61 62. Στα ημιτελικά έχασε από τη Σαμαρά (Κομοτηνή) 62 64.

Η Χρυσή Νταμπακάκη στην Κέρκυρα κατάφερε στα μονά να φτάσει στις οκτώ καλύτερες χάνοντας τελικά από την Πιτσινή (ΟΑ Χαλκίδας) δύσκολα 76(6) 62. Στα διπλά κατέκτησε την τρίτη θέση με συμπαίκτρια την Γιτοπούλου από την Βέροια.

Όλα τα παιδιά έπαιξαν εξαιρετικό τένις και είχαν πολλές διακρίσεις. Θέρμα συγχαρητήρια σε όλο την προπονητική ομάδα για τα αποτελέσματα, στους γονείς για τη στήριξη τους.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλή αντάμωση το Σεπτέμβρη.