Headlines
A+ A A-

Τρεις από τις πέντε κατηγορίες για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»

Νέες διακρίσεις στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις

Το 1ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις 2019, επιπέδου 3, διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία τόσο οργανωτικά όσο και αγωνιστικά στο Σαββατοκύριακο 26-27 Ιανουαρίου. Έλαβαν μέρος συνολικά 114 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Κρήτη. Οι αθλητές και αθλήτριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατάφεραν να πάρουν τρεις πρώτες, δυο δεύτερες και πέντε τρίτες θέσεις σε σύνολο πέντε κατηγοριών.

Από το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» πήραν μέρος συνολικά 29 αθλητές και αθλήτριες και κατάφεραν να διακριθούν και να πλασαριστούν στην πρώτη οκτάδα σε όλες τις κατηγορίες, οι περισσότεροι από αυτούς.

Στα αγόρια 16 ετών ο Μπόγρης κατέκτησε την πρώτη θέση, παίζοντας με τον Σφυράκη του Αγ. Νικολάου, τον οποίο κέρδισε στον τελικό με 61 36 64.

Η Νταμπακάκη Χρυσή στα κορίτσια 14 πήρε την πρώτη θέση, αφού στον τελικό νίκησε την Μαρινάκη, ΟΑ Σούδας 63 64.

Ο Νικολιδάκης Γιάννης, ήταν νικητής στα αγόρια 12 ετών, που στον τελικό κέρδισε τον Τσατσάκη Έκτορα 62 60 και κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ ο Έκτορας την δεύτερη.

Δεύτερη θέση πήρε η Λαμπράκη Εβελίνα στα κορίτσια 12 ετών που στον τελικό έχασε από την Πρωιμάκη (Ο.Α. Σούδας) 61 61.

Την Τρίτη θέση πήρε ο Μανδαλενάκης Αναστάσης που στο ημιτελικό έχασε από τον Μπόγρη με 40 53. Η Δερμιτζάκη Εβελίνα στα κορίτσια 14 ετών έχασε στον ημιτελικό από την Νταμπακάκη με 41 24 10-6 και παρέμεινε Τρίτη.

Στα αγόρια 14 ετών την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Καρακώστας Σπύρος, ο οποίος έχασε στον ημιτελικό από τον Κοκκινάκη (Ο.Α. Σούδας) με 04 41 10-4.

Στα αγόρια 12 ετών ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης πήρε την Τρίτη θέση, αφού έχασε στον ημιτελικό από τον Νικολιδάκη 42 41.

Τέλος στα κορίτσια 12 ετών η Λαγουδάκη Γωγώ πήρε την Τρίτη θέση, χάνοντας από την Λαμπράκη στα ημιτελικά με 42 54 (5).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Αγόρια 16 ετών

Ο Μπόγρης Βαγγέλης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Τζανακάκη (Ακαδημία Αντισφαίρισης) 40 42.  Στην οκτάδα κέρδισε τον Γκαγκαουδάκη 41 53 και στον  ημιτελικό τον Μανδαλενάκη 40 53. Στον τελικό κέρδισε τον Σφυράκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 61 36 64

Ο Μανδαλενάκης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Νταουντάκη (Ακαδημία Αντισφαίρισης) 40 40. Στην οκτάδα κέρδισε τον Τσιράκη (Ακαδημία Αντισφαίρισης) 41 41 και έχασε στον ημιτελικό από τον Μπόγρη με 40 53.

Ο Γκαγκαουδάκης Στέλιος κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Γενναράκη Νίκο με 40 40. Στην οκτάδα έχασε από τον Μπόγρη με 41 53.

 Κορίτσια 12 ετών

Η Λαμπράκη Εβελίνα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Κορωνάκη (Ο.Α. Σούδας) 40 40. Στην  οκτάδα την Παρασκευαίδη 53 42. Στον ημιτελικό την Λαγουδάκη Γ. 42 54(5). Στον τελικό έχασε από την Πρωιμάκη (Ο.Α.Σούδας) 61 61.

Η Λαγουδάκη Γεωργία κέρδισε στον πρώτο γύρο την Δερμιτζάκη Ελένη( Ακαδημία Χανίων) 54(6) 53. Στην οκτάδα κέρδισε τη Ζαχαράκη Αλεξάνδρα δύσκολα με 45(1) 54(5) 10-4. Στον ημιτελικό έχασε από την Λαμπράκη με 42 54(5).

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Πάντου (ΓΑΣ Γουρνών) με 41 41. Στην οκτάδα έχασε από την Λαγουδάκη με 45(1) 54(5) 10-4.

Η Παρασκευαϊδη Μιχαέλα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Κοντολαιμάκη Αντωνία (Λατώ Αγ. Νικολάου) 40 40. Στην οκτάδα έχασε από την Λαμπράκη με 53 42.

Η Γαρεφαλάκη Ελένη έφτασε στις 16, αφού κέριδσε την Καλαϊτζάκη (Ακαδημία Χανιών) με 54(5) 35 10-6.

Η Κασίντ Νάντια έχασε από την Φαντριδάκη (Ο.Α. Σούδας) 40 54(2). Η Λαγουδάκη Αθηνά έχασε από την Σινάνη (Ακαδημία Χανιών) 40 14 10-7 και τέλος η Παπατσίμπα  Ζωή έχασε από την Δερμιτζάκη (Ακαδημία Χανιών) 54 (6) 53.

Κορίτσια 14 ετών

Η Νταμπακάκη Χρυσή κέρδισε στον πρώτο γύρο την Γιορταμάκη (Ο.Α. Ρεθύμνου) με 41 40. Στην οκτάδα κέρδισε την Δαβράδου (Λατώ Αγ. Νικολάου) με 40 41. Στον ημιτελικό κέρδισε την  Δεριτζάκη με 41 24 10-6 και πέρασε στον τελικό όπου κέρδισε την Μαρινάκη (Ο.Α. Σούδας) και πήρε την πρώτη θέση με 63 64.

Η Δερμιτζάκη Εβελίνα στον πρώτο γύρο κέρδισε την Πατεράκη (Ο.Α. Σούδας) 40 40. Στην οκτάδα κέρδισε την Παντζελιουδάκη (Ο.Α. Σούδας) 41 42 και στον ημιτελικό έχασε από την Νταμπακάκη 41 24 10-6.

Η Μπόγρη Αθηνάέχασε στον πρώτο γύρο από την Βογιατζάκη (Ο.Α. Σούδας) 40 40.

Αγόρια 12 ετών

Ο Νικολιδάκης Γιάννης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Μαλλιαρουδάκη (Ο.Α. Σητείας) 41 41. Στην οκτάδα κέρδισε τον Ζερβάκη με 40 42. Στον ημιτελικό κέρδισε τον Τζωρμπατζάκη 42 41 και στον τελικό τον Τσατσάκη Ε. με 62 60.

Ο Τσατσάκης Έκτορας κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Κουτσαντωνάκη (Ο.Α.Σητείας) 40 40. Στην οκτάδα κέρδισε τον Κοντογεωργάκη (Ο.Α. Σητείας) 53 40. Στον ημιτελικό κέρδισε τον Δασκαλογιάννη (Ο.Α. Σούδας) 24 42 10-8 και έχασε στον τελικό από τον Νικολιδάκη 62 60.

Ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Βυζιράκη 40 40. Στην οκτάδα κέρδισε τον Ματζοράκη (Ο.Α.Σούδας) 41 04 10-7 και έχασε στον ημιτελικό από τον Νικολιδάκη 42 41.

Ο Ζερβάκης Αντώνης κέρδισε στον πρώτο τον Αρχατζικάκη (Ο.Α. Σητεία) 45(4) 41 10-7. Στον επόμενο γύρο κέρδισε τον Παρασύρη (Ο.Α. Ρεθύμνου) 40 42 και έχασε στην οκτάδα από τον Νικολιδάκη 40 42.

Ο Βισκαδουράκης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Βεγόπουλο (Φιλία ΤΚ) 53 14 10-8 καιέχασε στον επόμενο από τον Κοντογεωργάκη (Ο.Α. Σήτείας) 41 40.

Ο Βυζιράκης Νίκος κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Κατσαρό Φοίβο με 40 42 και έχασε στον επόμενο από τον Τζωρμπατζάκη με 40 40.

Ο Δολιανίτης Ηλίας έχασε από τον Φανδρινάκη (Ο.Α. Σητείας) 41 54(3) και ο Αλεξανδράκης Μανος από τον Μαρκαντωνάκη (Ο.Α. Σούδας) 41 40.

Αγόρια 14 ετών

Ο Καρακώστας Σπύρος κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Ξιάρχο (Λατώ Αγ. Νικολαόυ) 42 40. Στην οκτάδα κέρδισε τον Στρομπά (Ο.Α. Σούδας) 41 40. Στον ημιτελικό έχασε από τον Κοκκινάκη (Ο.Α. Σούδας) 04 41 40-4.

Ο Βελεντάκης Γιάννης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Μανωλίτση Γιάννη 41 41 και στην συνέχεια τον Βολτυράκη Ε. (Ο.Α. Σούδας) 04 40 13-11. Στην οκτάδα έχασε από τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 42 42.

Ο Καλατζής Αλέξανδρος κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Αμανάκη Ζαχαρία 42 42 και έχασε στους 16 από τον Πατερομιχελάκη (ΟΑ Σούδας) 41 41.

Ο Μπουνάκης Δημήτρης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Κόκκαλη (Γ.Σ. Λυβικός) με 41 41.

Ο Τσατσάκης Πάρης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Στρομπά (Ο.Α. Σούδας) 53 41.

Ο Αμανάκης Ζαχαρίας έχασε στον πρώτο γύρο από τον Καλατζη Αλέξανδρο με 42 42.

Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές και αθλήτριες για τις επιδόσεις τους. Τους προπονητές τους κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη, Τζιγκουνάκη Κώστα, Μελισσουργάκη Νίκο Συλλιγάρδου Ζαχαρένια για την σωστή προετοιμασία και υποστήριξη που παρέχουν στους αθλητές τους. Τους γονείς για την εμπιστοσύνη που δείχνουν τόσο στους προπονητές όσο και στο αθλητικό σχολείο του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ».

Τέλος το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ευχαριστεί θερμά την Ζ’ ΕΦΣΑΚ, για την ανάθεση του τουρνουά, τον επιδιαιτητή κ. Νικηφοράκη Σταύρο, τον βοηθό επιδιαιτητή κ. Καρατάσο Κώστα αλλά και όλους του προπονητές και προσωπικό του Ομίλου, που βοήθησε για την άψογη διοργάνωση του.

επιστροφή στην κορυφή