Τα αποτελέσματα του Ανδρικού (3η αγών.)

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ πανηγύρισε η ομάδα μας. Το Ηράκλειο πήρε τη νίκη της Μεσσαράς στο Λίντο με 75-43 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και έκανε το 1-1 στη σειρά.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Σαρρής όμως πήρε… πρωτοβουλίες και με εννιά προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στο Ηράκλειο με 15-11. Στην έναρξη της 2ης περιόδου, το Ηράκλειο έτρεξε ένα μίνι σερί και έγραψε το 21-14, ο αντίπαλος όμως βρήκε τρόπο να μειώσει την απόσταση και να παραμείνει στο ματς. Το επιμέρους 26-14 στην Τρίτη περίοδο ήταν αυτό που βοήθησε το Ηράκλειο να πάρει διαφορά στο +23 (60-37). Η ομάδα μας όμως δεν έμεινε εκεί έκλεισε, την άμυνα της και κυρίως το βασικό σκόρερ των Φιλοξενούμενων Κατσαπρακάκη, επέτρεψε στην Μεσσαρά να σκοράρει 6 πόντους και με τον Κανατάκη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 75-43 και έτσι να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΜΕΣΣΑΡΑ 75-43
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 19-12, 26-14, 15-6
Οι διαιτητές: Τσικριτσάκη-Αϊβαλιώτης

Ηράκλειο (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Δαγαλάκης, Μαρής, Μαχαιριανάκης 9 (1), Κατσούρρι Ε. 7 (1), Κατσούρρι Ι. 7 (1),  Μπουραντάς 5 (1), Κανατάκης 10 (1), Γενιτσαρίδης 13 (1), Πετράκης, Κουγιουμουτζής 8, Σαρρής 14 (2), Αγορίτσας 2.
Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Πατεράκης 5 (1), Ηλιάκης 10, Σβυρινάκης 4, Διαλεκτάκης, Κατσαπρακάκης 17 (2), Μακράκης, Χαραλαμπάκης Ι., Χαραλαμπάκης Ν. 1, Στεφανουδάκης 6 (1).