Τα αποτελέσματα του Ανδρών (5η αγών.)

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η ομάδα μας, η οποία πήρε τη νίκη απέναντι στην Ηρόδοτος με 87-47 και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο Ρέθυμνο «έπιασε» τον ΟΑΧ στο 4-1 στην σειρά.

Παράσταση με έναν… πρωταγωνιστή μετέτρεψε το παιχνίδι κόντρα στον Ηρόδοτο η ομάδα μας. Το Ηράκλειο μπήκε συγκεντρωμένο στο παρκέ και γρήγορα ανέκτησε διπλάσια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα η «ψαλίδα» έφτασε στο +21 στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ηρόδοτος πάλεψε να μπει στο… παιχνίδι φτάνοντας στο -1 στο επιμέρους σκορ (16-15) της 2ης περιόδου, κάτι που δεν φάνηκε να ανησυχεί ρους παίκτες του Αλέξανδρου Πετράκη. Παρόμοια κύλησε και το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με την ομάδα μας να σκοράρει σταθερά 20 πόντους στα δυο τελευταία δεκάλεπτα να παίζει εξαιρετική άμυνα και εν τέλει να φτάνει στη νίκη με το 86-47. Την επόμενη αγωνιστική το Ηράκλειο ταξιδεύει στα Χανιά όπου και αντιμετωπίζει τον Κύδων. Αξίζει να αναφερθεί ότι για ακόμα ένα ματς η ομάδα μας είχε «ελλείψεις» στο ροστερ της, λόγω της απουσίας των Πετράκη και Δαγαλάκη.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 86-47

Τα δεκάλεπτα: 30-9, 16-15, 20-11, 20-12

Διαιτητές: Τσικριτσάκη-Γεωργιλάκης

Ηράκλειο (Περάκης-Ρυακιωτάκης): Αγορίτσας 2, Μαρής, Μπουραντάς 6 (2), Κατσούρρι Ερ 6 (1). Κατσούρρι Ιντ. 6, Κανατάκης 4, Γενιτσαρίδης 2, Κουγιουμουτζής 12, Μανδάλης, Κηπουρίδης 5 (1), Σαρρής 27 (4), Μαχαιριανάκης 16 (3).

Ηρόδοτος (Μαυρόπουλος-Ανυφαντάκης): Λαγουδάκης 4 (1), Αντιφυλιώτης 6, Περαντωνάκης 2, Υφαντόπουλος 7 (1), Λεφής 11 (2), Ξενάκης 4, Μανασάκης, Βαράκλας 3, Κοπανιστός 5, Μπαμπιολάκης 2, Μυλωνάκης, Γκέκα 3 (1).