Ανδρικό: Πήρε «διπλό» και εισιτήριο για τελικό το Ηράκλειο

Στα τελικά του πρωταθλήματος Ανδρών Κρήτης θα βρεθεί η ομάδα μας, η οποία έκανε το 2-0 απέναντι στον ΟΑΧ και πήρε την πρόκριση για τα τελικά της διοργάνωσης. Το Ηράκλειο παρά το ταξίδι Ηράκλειο-Χανιά μπήκε δυνατά στο δεύτερο παιχνίδι των  playoff της ΕΚΑΣΚ έτρεξε επιμέρους 17-9 στο ξεκίνημα πήρε το προβάδισμα και εν τέλει πανηγύρισε τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στα τελικά του θεσμού. Εκεί θα αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο το οποίο πέρασε με το 2-0 απέναντι στον Ηρόδοτο.

Σε ένα «κλειστό» παιχνίδι, από το ξεκίνημα του το Ηράκλειο έτρεξε ένα σερί 0-9 και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΟΑΧ με πέντε πόντους από τον Αναγνώστου κατάφερε να μειώσει την απόσταση όχι όμως χωρίς να επηρεάσει το ρυθμό των φιλοξενούμενων. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Αλέξανδρου Πετράκη να κρατάει το προβάδισμα με 9-17, 10.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χαλάσουν το ρυθμό του Ηράκλειο όμως ο Μαχαιριανάκης κράτησε τουες «μπλε»  στο +9 (20-29) και έτσι η ομάδα μας πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΟΑΧ αγωνίστηκε προκειμένου να πετύχει ότι δεν κατάφερε στα είκοσι πρώτα λεπτά. Με δυνατές μάχες οδήγησε το Ηράκλειο στο… λάθος και έτσι κατέκτησε το επιμέρους σκορ με 11-10, που όμως δεν ήταν αρκετό για να «κλέψει» το προβάδισμα. Στο 38’ το τρίποντο του Ερβίν Κατσούρρι ήταν αυτό που έβαλε την … τάξη στο κλειστό του Κλαδισού, ενώ το εύστοχο σουτ του Σαρρή που ακολούθησε μερικά δευτερόλεπτα μετά  έδωσε έναυσμα για πανηγυρισμούς (44-54).

Εν τέλει η ομάδα μας έκανε το παραπάνω βήμα, πήρε την νίκη με 44-55 στα ημιτελικά της διοργάνωσης και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου και θα συναντήσει το Ρέθυμνο. Η σειρά θα ολοκληρωθεί στις δυο νίκες με όποιον από τους δυο διεκδικητές το καταφέρει να  πανηγυρίζει τον τίτλο του πρωταθλητή Ανδρών Κρήτης και συνάμα να κατακτά το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες και τη Γ Εθνική.

ΟΑΧ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 44-55
Τα δεκάλεπτα: 9-17, 11-12, 11-10, 13-16
Διαιτητές: Χατζημαρκος-Πετρόπουλος-Τεπερίδης
ΟΑΧ (Φειδάς-Ρούσης): Σολανάκης, Πρωτοπαπαδάκης 7, Γεωργιλάς, Κοπίλης 6, Δαμόπουλος, Βουρβαχάκης, Καμπουράκης, Στυλιανάκης 5, Σεκαδάκης 11, Δούκας, Αναγνώστου 8 (1), Κοντογιάννης 7.
Ηράκλειο (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Μπουραντάς 7 (1), Μαρής 3 (1), Μαχαιριανάκης 12, Κατσούρρι Ε. 6 (1), Κατσούρρι Ι. 2, Κανατάκης 2, Πετράκης, Σπηλιώπουλος 5, Μανδάλης, Κουγιουμουτζής 2, Σαρρής 16 (1) , Μαρτίνα.