Επετειακό 10ο ΦΗΜΗ ΖΑΡΟΣ 2023

Την Τετάρτη 26 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στον Όμιλο Αντισφαίρισης και Αθλοπαιδιών «ΗΡΑΚΛΕΙΟ», η ετήσια καλοκαιρινή εκδήλωση στα πλαίσια της λήξης του επετειακού 10ου  «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΦΗΜΗ- ΖΑΡΟΣ ΤENNIS OPEN 2023, του μεγαλύτερου σε συμμετοχή ανοικτού τουρνουά τένις της Κρήτης.


Ένας γεμάτος μήνας τενιστικής δράσης έκλεισε με μια ξεχωριστή τελετή λήξης στην οποία βραβευθήκαν οι διακριθέντες του τουρνουά.


Συνδιοργανωτής του μεγάλου τουρνουά η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δήμος Ηρακλείου και ο ΔΟΠΑΦΜΑΗ, που στέκονται αρωγοί σε κάθε προσπάθεια του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» για την ανάπτυξή του αθλητισμού και του πολιτισμού στην πόλη και οι επί δέκα συναπτά έτη συνεργάτες του Ομίλου, τα Κρητικά αναψυκτικά «ΦΗΜΗ» και το φυσικό μεταλλικό νερό «ΖΑΡΟΣ».


Στο φετινό ΦΗΜΗ- ΖΑΡΟΣ TENNIS OPEN 2023 έλαβαν μέρος 340 αθλητές και αθλήτριες σε 10 κατηγορίες μονών και διπλών. Οι συνολικές συμμετοχές εκτοξεύθηκαν στις 446, ενώ διεξήχθησαν 432 αγώνες. Οι φίλοι του αθλήματος που βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α., απόλαυσαν ωραίο τενιστικο θέαμα και έζησαν όμορφες στιγμές διασκέδασης στα διάφορα event που προγραμμάτισε η οργανωτική επιτροπή του τουρνουά.


Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον τελικό της Masters Ανδρών, όπου αγωνίστηκαν δυο παιδιά μεγαλωμένα στον Όμιλο, ο Αναστάσης Μανδαλενάκης και ο Δημήτρης Μπουνάκης, με νικητή τον δεύτερο, αλλά κυρίως το καλό και ποιοτικό τένις.

Στη σύντομη τοποθέτηση του ο πρόεδρος του Ομίλου, Μιχάλης Δελάκης  ανέφερε ότι αρκετά Μνημεία της Ελλάδας, αποτελούν σημαντικά μέρη της αθλητικής κληρονομιάς της χώρας, γι’ αυτό και έχει πολύ μεγάλη σημασία η επιλογή της Πολιτείας, η διεξαγωγή των αγώνων τένις,  για το  Davis Cup να γίνει στο Παναθηναϊκό Στάδιο στις 16-17 Σεπτεμβρίου 2023. Τα Μνημεία της Ελλάδας, το 1896 που έγιναν οι πρώτοι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αθήνα, με κέντρο το Παναθηναϊκό Στάδιο και τον Όμιλο Αντισφαιρίσεως Αθηνών, συγκινούσαν το Παγκόσμιο αθλητικό κοινό με ιδιαίτερη και συνεχή αναφορά στην Αρχαία Ολυμπία.


Η βραδιά συνεχίστηκε με φαγητό, ποτό και την απονομή των επάθλων. Από τον δήμο Ηρακλείου παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού κ. Κώστας Βαρδαβάς, η Αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών κ. Μαρία Καναβάκη και ο εκπρόσωπος του ΔΟΠΑΦΜΑΗ κ. Νεκτάριος Ανδρεαδάκης. Παρών στην εκδήλωση ήταν και ο πρώην πρόεδρος του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α κ. Παντελής Ρυακιωτάκης.

Το Δ.Σ. ευχαριστεί θερμά τον επιδιαιτητή των αγώνων κ. Μιχάλη Βασιλάκη και την βοηθό επιδιαιτητή κ. Ιωάννα Αντωνοπούλου για την άριστη διεξαγωγή του τουρνουά, την Εθελοντική Ομάδα, η οποία βοήθησε στην ομαλή λειτουργία των αγώνων και η οποία αποτελείτε από τους: Ιωάννα Αντωνοπούλου, Μιχάλη Γ. Βασιλάκη, Μιχάλη Ε. Βασιλάκη, Γιάννη Διαλεκτάκη, Νίκο Ζερβάκη, Ειρήνη Καραμπίνη, Μαρία Καρκανάκη, Μανόλη Κληρονόμο, Μανόλη Κουμαντάκη, Ελένη Κυριακάκη, Παντελή Κυριακάκη, Μαριλένα Λούρου, Φραντζέσκα Μαρκάκη, Νίκο Μαρκάκη, Φλώρα Μπαραμπούτη, Δημήτρη Μπλαβάκη, Νίκο Μουρτζάκη, Ιωάννα Νοικοκυράκη, Κατερίνα Παναγιωτάκη, Γιάννη Παρασύρη, Γιάννη Πετράκη, Γιώργο Πρινιανάκη, Μίρκα Ραμουτσάκη, Ελένη Σταθάκη, Δημήτρη Τσίχλα, Μαριλί Χατζάκη, Στράτο Ψαρουδάκη.


Το Δ.Σ. ευχαριστεί θερμά όλους για τη στήριξή και ανυπομονεί για το επόμενο τουρνουά!

Χορηγοί του Τουρνουά: Κρητικά Αναψυκτικά ΦΗΜΗ, Φυσικό Μεταλλικό νερό ΖΑΡΟΣ.

Χορηγοί επικοινωνίας: CRETALIVE, Εφημερίδα ΠΑΤΡΙΣ.


Οι νικητές στις κατηγορίες:

MASTERS ΑΝΔΡΩΝ

1ος Νικητής Δημήτρης Μπουνάκης

2ος Νικητής Αναστάσης Μανδαλενάκης

3οι Νικητές Μιχαήλ Ταμιωλάκης και Γιώργος Κυριακάκης- Μεσσαριτάκης

OPEN ΑΝΔΡΩΝ

1ος Νικητής Γιάννης Κοκκινάκης

2ος Νικητής Μανόλης Φανουράκης

3οι Νικητές Νίκος Μαρκάκης και Γιώργος Σταυρακάκης

ΑΝΔΡΩΝ 40+

1ος Νικητής Μάνος Σκορδαλάκης

2ος Νικητής Μανόλης Κληρονόμος

3οι Νικητές Μανόλης Δαβράδος και Μιχάλης Γ. Βασιλάκης

ΑΝΔΡΩΝ 50+

1ος Νικητής Άρης Τσατσάκης

2ος Νικητής Παναγιώτης Κοτσώνας

3οι Νικητές Κώστας Κουτράκης και Μανόλης Μαυρομάτης

ΑΡΧΑΡΙΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

1ος Νικητής Κωνσταντίνος Χατζάκης

2ος Νικητής Γιάννης Περάκης

3οι Νικητές Νικόλας Σμυρνάκης και Ματθαίος Πρινιωτάκης

OPEN ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η Νικήτρια Ζαχαρένια Σιγανού

2η Νικήτρια Μίρκα Ραμουτσάκη

3ες Νικήτριες Μαριλί Χατζάκη και Εμμανουέλα Δαβράδου

ΑΡΧΑΡΙΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η Νικήτρια Αλεξάνδρα Χαραλαμπάκη

2η Νικήτρια Μαριάννα Παλιούρα

3ες Νικήτριες Δανάη Περογιαννάκη και Μαρία Παπαναστασίου

ΔΙΠΛΑ ΑΝΔΡΩΝ

1οι Νικητές Βαγγέλης Βουρούκος/ Στέλιος Σαμιωτάκης

2οι Νικητές Σταύρος Θεοδωράκης/ Γιάννης Πετράκης

3οι Νικητές Νίκος Μπαμπουλάκης/ Μάνος Σκορδαλάκης και Βαγγέλης Δολαψάκης/ Μιχάλης Μαρκογιαννάκης

ΔΙΠΛΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ες Νικήτριες Δήμητρα Λυδάκη/ Μίρκα Ραμουτσάκη

2ες Νικήτριες Κατερίνα Κοκολάκη/ Martina Busovska

3ες Νικήτριες Μαριλί Χατζάκη/ Κατερίνα Παναγιωτάκη και Φλώρα Μπαραμπούτη/ Εβελίνα Λαμπράκη

ΔΙΠΛΑ ΜΙΚΤΑ

1οι Νικητές Δήμητρα Λυδάκη/ Νίκος Μπαμπουλάκης

2οι Νικητές Χρυσούλα Παπαδάκη/ Δημήτρης Μπουνάκης

3οι Νικητές Κατερίνα Παναγιωτάκη/ Γιάννης Κοκκινάκης και Κατερίνα Κοκολάκη/ Μάνος Καρβέλης

zaros_logo_0_1
index
ANEK LINES LOGOTYPO
blue_star_logo_www_newcolor_out
patris
wilson
myhome
index
asklepieion-logo

Τελευταία Νέα

Ιούλιος 2024
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031