Παιδικό: Στο τελικό του final4 το Ηράκλειο

Την πρόκριση για τον τελικό του Final4 Παίδων πήρε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 52-45 στο κλειστό των Χανίων. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Εργοτέλη, ο οποίος πήρε τη νίκη του Κύδων στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης με 64-59. Το παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί αύριο στο κλειστό των Χανίων με το τζάμπολ να γίνεται στις 14:00. Στον μικρό τελικό ο ΟΦΗ θα συναντήσει τους διοργανωτές που και θα αγωνιστούν για τις θέσεις 3-4.

Όσον αφορά το ματς, η ομάδα μας είδε τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, όμως ο Κοντογιάννης με 2/2 βολές έγραψε το 2-2. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα 4-5, όμως το Ηράκλειο με τρίποντο του Μακράκη πέρασε μπροστά με 7-5 και μάλιστα κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 10΄(16-12).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας έδειξε να ξεπερνάει το άγχος των… τελικών και με επιμέρους 10-3 να βγαίνει στο +11 (26-15). Ο Μαρκάκης ήταν αυτός που με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 κράτησε το Ηράκλειο μπροστά μετα την ανάπαυλα, όμως ο ΟΦΗ φάνηκε να μην έχει πει την τελευταία του κουβέντα.

Τα πέντε συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο του έδωσαν… θάρρος καθώς έφεραν το παιχνίδι ξανά στο μηδέν (43-43). Τα παιδιά παρά το σοκ αλλά και την αστοχία στα σουτ κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμα. Έβαλαν τις βολές που κέρδισαν έπειτα από προσπάθειες εντός ρακέτας και έτσι μπόρεσαν ν ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα (49-45). Εν τέλει το σύνολο του Μακράκη πήρε τη πολυπόθητη νίκη με 52-45 και συνάμα την πρόκριση στον τελικό του final 4 της ΕΚΑΣΚ. Εκεί θα παλέψει με αντίπαλο τον Εργοτέλη, με μόνο στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Κρήτης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΟΦΗ 52-45
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 10-3, 11-9, 15-21
Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Μπουζουνιεράκης
Ηράκλειο (Μακράκης-Σγουράκης): Καραπιδάκης 2, Λογοθέτης Σ., Δασκαλάκης 4, Μακράκης 19 (5), Σεγρεδάκης, Μωχαμεντ-Κριτσωτάκης 2, Βλάχος, Τσαγκαράκης 8 (1), Χαλαμπαλάκης 7 (1), Μαστοροδήμος, Κοντογιάννης 10 (1