Ta αποτελέσματα των Ανδρών (17η αγων.)

Έχοντας την άμυνα ως… όπλο η ομάδα μας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας του Κύδων με 79-32.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου Πετράκη δεν θύμιζαν σε τίποτα την τελευταία του εμφάνιση στο κλειστό της Αλικαρνασσού. Μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και γρήγορα πήραν το προβάδισμα με 23-6. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 2ο δεκάλεπτο, με κλειστή άμυνα και δυο τρίποντα μπροστά από τους  Κουμπουρο και Καλογήρου πλησίασαν στο επιμέρους σκορ, κάτι που δεν ήταν αρκετό ώστε να απειλήσουν ουσιαστικά την ομάδα μας. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας ανέβασε ρυθμό περιόρισε τον Κυδωνα στο ένα καλάθι και έτσι πήρε τη νίκη με 79-32. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο τεχνικό μας είχε στη διάθεση του τον Βαγγέλη Μαχαιριανάκη και τον Θοδωρή Γενιτσαρίδη, οι οποίοι επέστρεψαν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Ενώ «απουσία» πήραν οι Σαρρής και Δαγαλάκη, που είναι εκτός λόγω τραυματισμού.

Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου η ομάδα μας αγωνίζεται απέναντι στον ΟΑΧ, στο πλαίσιο του εξ αναβολής ματς της 9ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι θα γίνει στο Λίντο, με το τζάμπολ να έχει οριστεί για τις 18:30.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΥΔΩΝ 79-32
Τα δεκάλεπτα: 23-6, 15-13, 17-11, 24-02
Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Μαρκάκης
Ηράκλειο (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Μπουραντάς 7 (1), Μαρής 8 (2), Μαχαιριανάκης 19 (1), Κατσούρρι Ε. 5 (1), Κατσούρρι Ι 5 (1)., Κανατάκης 6, Γενιτσαρίδης 1, Πετράκης 9 (1), Μανδάλης, Σπηλιόπουλος 8, Κουγιουμουτζής 5, Μαρτίνα 6.
Κύδων (Λεκάκος): Κυριακίδης 5 (1), Καλογήρου 3 (1), Χολέβας 4, Καβαλιεράτος, Κικίδας 3, Γεγιτσίδης 4, Καρακός 4 (1), Κουμπουρος 4 (1), Χατζάκης 5, Μαυρεδάκης, Λετράς.