Τα αποτελέσματα των Ανδρών (20η αγών.)

Το 2-0 απέναντι στον ΟΑΧ έκανε η ομάδα μας η οποία επικράτησε στο κλειστό του Κλαδισού του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων με 67-52. Έτσι πια και επίσημα θα έχει το αβαντάζ σε περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντήσουν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος των Ανδρών ΕΚΑΣΚ. Το Ηράκλειο χωρίς τον Μαχαιριανάκη στην σύνθεση του πήρε την 18η νίκη του για φέτος και σιγά σιγά μπαίνει σε ρυθμούς final4 καθώς υπολείπονται δυο ακόμα αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δυο εύστοχες βολές του Μπουραντά άνοιξαν το… σκορ στο κλειστό του Κλαδισού, ενώ η ομάδα μας γρήγορα κατάφερε να βγει στο +9 (2-11) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΟΑΧ μείωσε και με δυο καλάθια στου Στυλιανάκη έφτασε στο -3 (13-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγούνε μπροστά με 17-16, όμως ο Ιντερ Κατσούρρι είχε απάντηση και έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Ηράκλειο. Μάλιστα η απόσταση ανέβασε ποσοστά με τον πίνακα στο ημίχρονο να γράφει 28-39. Στην Τρίτη περίοδο οι παίκτες του Πετράκη έβγαλαν εξαιρετικές φάσεις, έδειξαν ωραία εικόνα και βγήκαν στο +15 (36-51). Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει για τον ΟΑ, ο οποίος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του. Στην τελευταία περίοδο γηπεδούχοι, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διψήφια απόσταση και με σκόρερ τον Κοντογιάννη να μειώσουν στους 6 πόντους (50-56), ο Κανατάκης όμως έβαλε σε τάξη τα πράγματα και με δυο καλάθια και ένα τρίποντο, έδωσε… αέρα και πάλι στην ομάδα μας που εν τέλει επικράτησε με 67-52.

ΟΑΧ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 52-67
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 15-23, 8-12, 16-16
Διαιτητές: Καμπίτσης- Μαρκογιάννης

ΟΑΧ (Φειδάς-Ρούσης): Πρωτοπαπαδάκης 17 (1), Κοπιλης, Βουρδαχάκης, Στυλιανάκης 5, Σεκαδάκης 8, Κοντογιάννης 9, Σολανάκης, Δαμόπουλος 1, Καμπουράκης 3, Τσιλιμιγκάκης, Αναγνώστου 9 (1), Ερηνάκης.

Ηράκλειο (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Αγορίτσας 2, Δαγαλάκης, Μαρής 5 (1),  Κατσούρρι Ε. 11 (1), Κατσούρρι Ι. 11 (1), Σαρρής 10, Μπουραντάς 2, Κανατάκης 12 (2),  Γενιτσαρίδης, Σπηλιόπουλος 3, Μουγιουμουτζής 8, Μαρτίνα 3.