Τα αποτελέσματα των Εφήβων (1η αγών.)

Με μία νίκη και μια ήττα ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις του Ηράκλειο στα πρωταθλήματα των Εφήβων.

Το Ηράκλειο ήταν… σαρωτικό στην πρεμιέρα των Εφήβων Α στο ΒΑΚ επικρατώντας του ΟΦΗ με 86-37. Το σύνολο του Μακράκη δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, μπήκε από νωρίς συγκεντρωμένο στο παιχνίδι και ξέφυγε με 25-5. Η συνέχεια κύλησε με παρόμοιο ρυθμό με τους παίκτες μας να επιβάλουν το ρυθμό τους και να παίρνουν τη νίκη στο +49.
Από την άλλη, το Ηράκλειο 2 δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τον ΟΑΧ καθώς γνώρισε την ήττα με 69-81. Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν προβάδισμα 21-19. Ο ΟΑΧ συνέχισε σταθερά να σκοράρει 21 πόντους σε αντίθεση με το Ηράκλειο που έδειξε να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι. Στην τελευταία περίοδο κατάφερε να συγκεντρωθεί και να κατακτήσει το επιμέρους με 22-18, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να του δώσει και τη νίκη.