Τα αποτελέσματα των Παίδων (7η αγών.)

Με σπασμένα… φρένα έτρεχε το Παιδικό μας κόντρα στο αντίστοιχο του Ακρωτηρίου. Έτσι έφτασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα Παιδών της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΚ.

Το σύνολο του Μακράκη μπήκε δυναμικά στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έτρεξε ένα σερί 14-0 και πήρε από νωρίς τον έλεγχο απέναντι στο σύνολο του Αζά. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι από τον Τηνιακό έκοψαν το σερί στο 6’ ενώ ο ίδιος παίκτης με buzzer Beater, το οποίο και χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο διαμόρφωσε το 28-6 (10’). Στην δεύτερη περίοδο το Ακρωτήρι μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ του Λίντο με 4 πόντους από τον Τσαγγουράκη και 4 από τον πρωταγωνιστή για τους φιλοξενούμενους  του πρώτου μέρους πλησίασε 10-8 στο επιμέρους σκορ την ομάδα μας, που εν τέλει πήγε στην ανάπαυλα με το 28-14. Παρα το μεγάλο ροτεισον από πλευράς Μακράκη τα παιδιά μας στάθηκαν επάξια στο παρκέ. Έδειξαν να ξέρουν τους ρόλους τους και με το 23-8 άνοιξαν και πάλι την «ψαλίδα» του παιχνιδιού. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το 19-4 της 4ης περιόδου ήταν αυτό που έκλεισε το ματς στο 80-26. Άτυχος στάθηκε ο Κοντογιάννης, ο οποίος χτύπησε στον δεξί του αστράγαλο και αποχώρισε από την αναμέτρηση. Την επόμενη αγωνιστική το Ηράκλειο ταξιδεύει στο Ρέθυμνο προκειμένου να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα.

Το «διπλό» πανηγύρισε στο Ρέθυμνο το Παιδικό Β επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας 64-40. Τα παιδιά μας πήραν από νωρίς τα ηνία στο σκορ με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί 20-7. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια για την ομάδα μας καθώς με επιμέρους 18-5 βγήκαν στο +13 (25-12) στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό. Έτσι κατάφεραν να…  ισορροπήσουν την περίοδο όχι όμως να φέρουν στα ίσια και το ματς. Η κούραση έδειξε να επηρεάσει την ομάδα μας στο φινάλε του παιχνιδιού, όμως παρόλα αυτά παρέμεινε μπροστά στο σκορ και εν τέλει πανηγύρισε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα του ΒΑ ομίλου.

;Oσον αφορά το Ηράκλειο 3, το παιχνίδι του απέναντι στον Γιούχτα αναβλήθηκε και αναμένει νέα μέρα και ώρα διεξαγωγής.