Τα αποτελέσματα των Εφήβων (8η αγών.)

Δυο Θετικά αποτελέσματα μέτρησε σήμερα (4/12) η ομάδα μας στο πλαίσιο των πρωταθλημάτων των U18. Το Εφηβικό Α και το Εφηβικό Β πήραν τη νίκη απέναντι στις αντίστοιχες ομάδες του Κύδων με 74-44 και 75-47. Έτσι για την Α κατηγορία το Ηράκλειο έκλεισε με τον ιδανικό τρόπο την πρώτη στροφή του πρωταθλήματος τερματίζοντας στην κορυφή της βαθμολογίας (την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό). Στην ίδια θέση βρίσκεται και το Εφηβικό Β το οποίο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Β γύρο, με ένα άκρως απαιτητικό ματς, το οποίο όμως ολοκληρώθηκε με το Ηράκλειο 2 να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα.

Όσον αφορά το ματς που ξεκίνησε πρώτο χρονικά, η ομάδα μας βρέθηκε να ακολουθεί τον Κύδων 2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (0-4 και 2-8) όμως  ένα σερί 10 πόντων της έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (12-8). Ο Κύδων με καλάθι του Βολονάκη και τρίποντο του Σαψαλάκη βγήκε και πάλι μπροστά μέχρι τη λήξη του Α δεκαλέπτου (14-16). Στην περίοδο που ακολούθησε το Ηράκλειο με «όπλο» του το τρίποντο κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά και με 34-31 να πάει στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο των Σγουράκη-Μακράκη μπήκε με άλλο πρόσωπο στο ματς. Άκρως συγκεντρωμένο επέβαλε το ρυθμό του στο παρκέ και έτσι κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά  στο +5 (49-44) για να φτάσει εν τέλει το +7 (54-47, 30’). Η τελευταία περίοδο δεν θύμιζε σε τίποτα τα προηγούμενα τριάντα λεπτά, με καλή διαχείριση το Ηράκλειο έδειξε να έχει ανάσες, σε αντίθεση με τους οχτώ παίκτες του Λουκάκη. Έτσι η διαφορά άνοιξε κ άλλο για να ολοκληρωθεί τ ματς στο 75-47. Στην σύνθεση του Εφηβικού 2 υπήρξαν δυο νέα πρόσωπα, οι Γιόμελος και Μοράρου, ενώ άτυχος ήταν ο Τσαγκαράκης, ο οποίος τραυματίστηκε και παρακολούθησε το μισό ματς από τον πάγκο της ομάδας.

Ένα δεκάλεπτο έκανε να βρει τα πατήματα του στο παρκέ το Εφηβικό Α. Η ομάδα μας παρότι κράτησε τα ηνία από το ξεκίνημα της αναμέτρησης απέναντι στον Κύδων (12-6) ένοιωθε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση… αναπνοής (15-12, 10’). Τα πράγματα άλλαξαν στο 2ο δεκάλεπτο το Ηράκλειο πάτησε… γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει στο +23 (41-18). Παρόμοια κύλισαν και τα επόμενα δυο δεκάλεπτα. Τα παιδιά του Μακράκη έδειξαν να έχουν το έλεγχο της αναμέτρησης και έτσι έφτασαν τα 7 θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και συνάμα παρέμειναν με το αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας.