Συνεχίζουν τα καλά αποτελέσματα οι αθλητές του "ΗΡΑΚΛΕΙΟ"

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 1ο Εθνικό Πρωτάθλημα κατηγορίας 1 που διεξήχθη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη για αγόρια κορίτσια 12, 14, 16 και 18 ετών. Η διοργάνωση συγκέντρωσε τους κορυφαίους αθλητές και αθλήτριες της χώρας μας και προσέφερε μια σειρά από εντυπωσιακούς αγώνες.

Από το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχαν συνολικά 13 αθλητές και αθλήτριες. Αναλυτικά:

Κατηγορία 12 ετών

Πετράκης Κωνσταντίνος, Παπανικολόπουλος Αριστείδης, Τιτάκης- Καρτσωνάκης Αλέξης, Τρούλης Γιώργος, Αγουρίδα Βασιλεία και Σταματάκη Άλκηστης

Κατηγορία 14 ετών

Αποστολάκης Κωνσταντίνος, Λαμπράκης Κωνσταντίνος, Βιανιτάκη Μιχαέλα, Δενδραλίδη Αναστασία, Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη, Πανταζοπούλου Βασιλίνα

Κατηγορία 16 ετών

Αμανάκης Νικόλας, Ζαβουριανός.

Αρκετοί ήταν οι αθλητές που ξεχώρισαν και σε αυτό το τουρνουά για τις επιδόσεις τους.

Ο  Γιώργος Τρούλης κατέκτησε την πρώτη θέση στα διπλά και την τρίτη στα μονά. Στον ημιτελικό κόντρα στον Σπύρου (ΟΑ Βόλου), έχασε 62 61. Ο Τρούλης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Φουλγουντ (ΜΑΣ Αντισφαίρισης Θερμαικού) 62 60. Στους 16 πέρασε άνευ αγώνα τον για να φτάσει στους 8, όπου έπαιξε με τον Πράπα (ΑΣ Αντισφαίριση κ Ζωή) και κέρδισε 61 60. Στα διπλά έκανε μια πολύ επιτυχημένη πορεία που του εξασφάλισε την πρωτιά, μαζί με τον συμπαίκτη του Τσοκανή. Οι δυο αθλητές σημείωσαν τέσσερις συνολικά νίκες και έφτασαν στον τελικό, όπου αγωνίστηκαν με τους Χατζηνικολάου/ Σπύρου, του οποίους κέρδισαν 75 64.

Η Άλκηστη Σταματάκη κατέκτησε την τρίτη θέση σε μονά και τη δεύτερη στα διπλά. Στα μονά δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό κόντρα στην Χόλμπαν (ΟΑ Αθηνών) και ηττήθηκε 62 67(4) 61. Η Σταματάκη έκανε συνολικά τρεις νίκες. Στον πρώτο γύρο επικράτησε της Σακελλαρίου (ΟΑ Αγ. Αναργύρων) 60 62, στον επόμενο της Σερέτη (Χρυσός ΟΑ) 61 62 και στην οκτάδα της Τσολάτου (ΟΑ Αττικής) 64 60. Στα διπλά με την Κατσιγιαννάκη (ΟΑ Ιωλκός) κατάφεραν να κάνουν τρεις νίκες και να φτάσουν στον τελικό, όπου ηττήθηκαν από τις Καλλίστρου/ Λιώρη 75 61 και να πάρουν το αργυρό μετάλλιο.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός κατέκτησε την τριτη θέση στα μονά. Στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Ζήκα (Φιλιππιάδα) 60 61.Ο Ζαβουργιανός τρεις νίκες. Στον πρώτο γύρο έπαιξε με τον Πρέντζα (ΑΑ Ιωαννίνων) 61 61. Στον επόμενο επιβλήθηκε του Παπαχρήστου (ΑΣ Κολλέγιο Ντερη) 61 60 και στην οκτάδα κέρδισε το Νο1 τον Γακόπουλο (Καστοριά Πρωτέας) 62 61 για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου πήρε την τρίτη θέση στα μονά. Στον ημιτελικό αγωνίστηκε με την Παπαγαπητού (Ροδιακός ΟΑ) και ηττήθηκε 61 64. Η Πανταζοπούλου κέρδισε αρχικά την Γανίτη (Κομοτηνή) 60 62. Στις 16 έπαιξε με την Μαλλίνη (Πανόραμα Πυλαίας) και την κέρδισε 60 63. Στην οκτάδα κέρδισε και την Μίζιου (Νίκαια Λάρισας) 63 63 και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Στα διπλά με την Τορτοπίδου έφτασαν στην 8αδα.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέκτησε την δεύτερη θέση στα διπλά με συμπαίκτη τον Καρούσο. Οι δυο αθλητές πραγματοποιήσουν τρεις νίκες μέχρι τον τελικό, στον οποίο αγωνίστηκαν κόντρα στους Μοτσάκο/Κουτσογιώργο, από τους οποίους ηττήθηκαν 64 64. Στα μονά έφτασε στους 8. Στον πρώτο γύρο έπαιξε με τον Αφρουδάκη (ΟΑ Βούλας) και κέρδισε 75 75. Στον επόμενο κέρδισε τον Χατζόπουλο (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 64 62 και ηττήθηκε από τον Κουτσογιώργο (ΑΟΑ Φιλοθέης) 61 64.

Η Βασιλεία Αγουρίδα κατέκτησε την τρίτη θέση στα διπλά. Με συμπαίκτρια την Γαλανάκη κατάφεραν να πραγματοποιήσουν δυο νίκες μέχρι τον ημιτελικό, όπου ηττήθηκαν από τις νικήτριες της κατηγορίας Καλλιστρου/Λιώρη 62 61. Στα μονά κέρδισε στον πρώτο γύρο την Δουβή (ΑΟΑ Φιλοθέης) 61 61 και έχασε στις 16 από την Τσολάτου (ΟΑ Αττικής) 62 63.

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Τσιτσιρίγκου (ΟΑ Αριδαίας) 60 60 και στις 16 έχασε από την Τσαντίλη (ΑΟΑ Χαιδαρίου) 63 61. Στα διπλά με την Κρητικού έφτασαν στην οκτάδα.

Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη έχασε στον πρώτο γύρο από την Παπαδοπούλου (ΟΑ ΒΟΛΟΥ) 62 62.

Η Αναστασία Δενδραλίδη ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από την Μάγου (ΓΟ Περιστεριου) 62 60. Οι δυο αθλήτριες Ζαχαράκη και Δενδραλίδη αγωνίστηκαν στα διπλά και μπήκαν στις 8.

Ο Νικόλας Αμανάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Σιδεράκο (Ορφέας Λάρισας) 62 61.Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από τον Καλπαξίδη (ΟΑ Πάνθηρες) 64 75. Στα διπλά πέρασε στους 8 με συμπαίκτη τον Γεωργιάδη.

Ο Αριστείδης Παπανικολόπουλος έχασε στον πρώτο γύρο από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 60 60.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης σημείωσε δυο νίκες στα προκριματικά, την πρώτη επι του Τσαφώνη (ΑΑ Αλμπατρος) 61 61 και την δεύτερη επι του Βαρζώκα (ΑΣΑ Γρεβενών) 61 62 για να περάσει στο κυρίως ταμπλό.  Στο ταμπλό κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Καββαδία (ΑΟΑ Θερμαϊς) 61 57 61 και μπήκε στους 16, όπου ηττήθηκε από τον Χατζηνικολάου (ΟΑ Βούλας) 61 62. Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Ο Αλέξης Τιτάκης- Καρτσωνάκης κέρδισε στον πρώτο γύρο των προκριματικών τον Λεφάκη (Κολέγιο Ντερή)75 75 και έχασε στον επόμενο από τον Στουγγιώτη (Πεύκη) 60 62. Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Το Δ.Σ. εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους. Ταυτόχρονα, ευχαριστεί τους προπονητές για την καθοδήγηση και την έμπνευσή τους στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων των αθλητών, αλλά και τους γονείς για το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν στην επιτυχία των παιδιών τους.